E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aushuel-en ausholen (D)lever la main, armer sa frappe (F)
Stammformen aushuel-enhl-t ausausge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en aus
duhl-s aus
hien/si,hatt/ethl-t aus
mirhuel-en aus
dirhuel-t aus
sihuel-en aus
Pass compos
echhunnausge-holl
duhuesausge-holl
hien/si,hatt/ethuetausge-holl
mirhunnausge-holl
dirhuttausge-holl
sihunnausge-holl
Plus-que-parfait
echhatausge-holl
duhasausge-holl
hien/si,hatt/ethatausge-holl
mirhatenausge-holl
dirhatausge-holl
sihatenausge-holl
Futur I
echwäert aushuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaushuel-en
dugéifsaushuel-en
hien/si,hatt/etgéifaushuel-en
mirgéifenaushuel-en
dirgéiftaushuel-en
sigéifenaushuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-holl
duhssausge-holl
hien/si,hatt/ethttausge-holl
mirhttenausge-holl
dirhttausge-holl
sihttenausge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel aus!
Plurielhuel-t aus!
ausge-holl
aushuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles