E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerhuel-en unternehmen (D)entreprendre (F)
Stammformen Žnnerhuel-enŽnnerhŽl-tŽnnerholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerhuel-en
duŽnnerhŽl-s
hien/si,hatt/etŽnnerhŽl-t
mirŽnnerhuel-en
dirŽnnerhuel-t
siŽnnerhuel-en
Passť composť
echhunnŽnnerholl
duhuesŽnnerholl
hien/si,hatt/ethuetŽnnerholl
mirhunnŽnnerholl
dirhuttŽnnerholl
sihunnŽnnerholl
Plus-que-parfait
echhatŽnnerholl
duhasŽnnerholl
hien/si,hatt/ethatŽnnerholl
mirhatenŽnnerholl
dirhatŽnnerholl
sihatenŽnnerholl
Futur I
echwäert Žnnerhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerhuel-en
dugéifsŽnnerhuel-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerhuel-en
mirgéifenŽnnerhuel-en
dirgéiftŽnnerhuel-en
sigéifenŽnnerhuel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerholl
duhšssŽnnerholl
hien/si,hatt/ethšttŽnnerholl
mirhšttenŽnnerholl
dirhšttŽnnerholl
sihšttenŽnnerholl
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerhuel!
PlurielŽnnerhuel-t!
Žnnerholl
Žnnerhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbšihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-enentgťinthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbšihuel-enerduerchhuel-enerŽmhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerťckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles