E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erhuel-en erholen (D)rcuprer, se reposer (F)
Stammformen erhuel-enerhl-terholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerhuel-en
duerhl-s
hien/si,hatt/eterhl-t
mirerhuel-en
direrhuel-t
sierhuel-en
Pass compos
echhunnerholl
duhueserholl
hien/si,hatt/ethueterholl
mirhunnerholl
dirhutterholl
sihunnerholl
Plus-que-parfait
echhaterholl
duhaserholl
hien/si,hatt/ethaterholl
mirhatenerholl
dirhaterholl
sihatenerholl
Futur I
echwäert erhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhuel-en
dugéifserhuel-en
hien/si,hatt/etgéiferhuel-en
mirgéifenerhuel-en
dirgéifterhuel-en
sigéifenerhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterholl
duhsserholl
hien/si,hatt/ethtterholl
mirhttenerholl
dirhtterholl
sihttenerholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhuel!
Plurielerhuel-t!
erholl
erhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles