E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eranhuel-en hereinholen (D)rcolter, rentrer (F)
Stammformen eranhuel-enhl-t eranerage-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en eran
duhl-s eran
hien/si,hatt/ethl-t eran
mirhuel-en eran
dirhuel-t eran
sihuel-en eran
Pass compos
echhunnerage-holl
duhueserage-holl
hien/si,hatt/ethueterage-holl
mirhunnerage-holl
dirhutterage-holl
sihunnerage-holl
Plus-que-parfait
echhaterage-holl
duhaserage-holl
hien/si,hatt/ethaterage-holl
mirhatenerage-holl
dirhaterage-holl
sihatenerage-holl
Futur I
echwäert eranhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferanhuel-en
dugéifseranhuel-en
hien/si,hatt/etgéiferanhuel-en
mirgéifeneranhuel-en
dirgéifteranhuel-en
sigéifeneranhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-holl
duhsserage-holl
hien/si,hatt/ethtterage-holl
mirhttenerage-holl
dirhtterage-holl
sihttenerage-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel eran!
Plurielhuel-t eran!
erage-holl
eranhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles