E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraushuel-en herausnehmen (D)sortir qch. (F)
Stammformen eraushuel-enhl-t erauserausge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en eraus
duhl-s eraus
hien/si,hatt/ethl-t eraus
mirhuel-en eraus
dirhuel-t eraus
sihuel-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-holl
duhueserausge-holl
hien/si,hatt/ethueterausge-holl
mirhunnerausge-holl
dirhutterausge-holl
sihunnerausge-holl
Plus-que-parfait
echhaterausge-holl
duhaserausge-holl
hien/si,hatt/ethaterausge-holl
mirhatenerausge-holl
dirhaterausge-holl
sihatenerausge-holl
Futur I
echwäert eraushuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaushuel-en
dugéifseraushuel-en
hien/si,hatt/etgéiferaushuel-en
mirgéifeneraushuel-en
dirgéifteraushuel-en
sigéifeneraushuel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-holl
duhsserausge-holl
hien/si,hatt/ethtterausge-holl
mirhttenerausge-holl
dirhtterausge-holl
sihttenerausge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel eraus!
Plurielhuel-t eraus!
erausge-holl
eraushuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles