E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbihuelen herbeiholen (D)aller chercher (F)
Stammformen erbihuelenhlt erbierbigeholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuelen erbi
duhls erbi
hien/si,hatt/ethlt erbi
mirhuelen erbi
dirhuelt erbi
sihuelen erbi
Pass compos
echhunnerbigeholl
duhueserbigeholl
hien/si,hatt/ethueterbigeholl
mirhunnerbigeholl
dirhutterbigeholl
sihunnerbigeholl
Plus-que-parfait
echhaterbigeholl
duhaserbigeholl
hien/si,hatt/ethaterbigeholl
mirhatenerbigeholl
dirhaterbigeholl
sihatenerbigeholl
Futur I
echwäert erbihuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbigeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbihuelen
dugéifserbihuelen
hien/si,hatt/etgéiferbihuelen
mirgéifenerbihuelen
dirgéifterbihuelen
sigéifenerbihuelen
Conditionnel Pass compos
echhtterbigeholl
duhsserbigeholl
hien/si,hatt/ethtterbigeholl
mirhttenerbigeholl
dirhtterbigeholl
sihttenerbigeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel erbi!
Plurielhuelt erbi!
erbigeholl
erbihuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerofhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles