E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erduerchhuel-en
Stammformen erduerchhuel-enhl-t erduercherduerchge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erduerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en erduerch
duhl-s erduerch
hien/si,hatt/ethl-t erduerch
mirhuel-en erduerch
dirhuel-t erduerch
sihuel-en erduerch
Pass compos
echhunnerduerchge-holl
duhueserduerchge-holl
hien/si,hatt/ethueterduerchge-holl
mirhunnerduerchge-holl
dirhutterduerchge-holl
sihunnerduerchge-holl
Plus-que-parfait
echhaterduerchge-holl
duhaserduerchge-holl
hien/si,hatt/ethaterduerchge-holl
mirhatenerduerchge-holl
dirhaterduerchge-holl
sihatenerduerchge-holl
Futur I
echwäert erduerchhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erduerchge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferduerchhuel-en
dugéifserduerchhuel-en
hien/si,hatt/etgéiferduerchhuel-en
mirgéifenerduerchhuel-en
dirgéifterduerchhuel-en
sigéifenerduerchhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterduerchge-holl
duhsserduerchge-holl
hien/si,hatt/ethtterduerchge-holl
mirhttenerduerchge-holl
dirhtterduerchge-holl
sihttenerduerchge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel erduerch!
Plurielhuel-t erduerch!
erduerchge-holl
erduerchhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles