E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerhuelen herbernehmen (D)
Stammformen eriwwerhuelenhlt eriwwereriwwergeholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuelen eriwwer
duhls eriwwer
hien/si,hatt/ethlt eriwwer
mirhuelen eriwwer
dirhuelt eriwwer
sihuelen eriwwer
Pass compos
echhunneriwwergeholl
duhueseriwwergeholl
hien/si,hatt/ethueteriwwergeholl
mirhunneriwwergeholl
dirhutteriwwergeholl
sihunneriwwergeholl
Plus-que-parfait
echhateriwwergeholl
duhaseriwwergeholl
hien/si,hatt/ethateriwwergeholl
mirhateneriwwergeholl
dirhateriwwergeholl
sihateneriwwergeholl
Futur I
echwäert eriwwerhuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerhuelen
dugéifseriwwerhuelen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerhuelen
mirgéifeneriwwerhuelen
dirgéifteriwwerhuelen
sigéifeneriwwerhuelen
Conditionnel Pass compos
echhtteriwwergeholl
duhsseriwwergeholl
hien/si,hatt/ethtteriwwergeholl
mirhtteneriwwergeholl
dirhtteriwwergeholl
sihtteneriwwergeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel eriwwer!
Plurielhuelt eriwwer!
eriwwergeholl
eriwwerhuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhuelenerofhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles