E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofhuelen herunternehmen (D)(faire) descendre (F)
Stammformen erofhuelenhlt eroferofgeholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuelen erof
duhls erof
hien/si,hatt/ethlt erof
mirhuelen erof
dirhuelt erof
sihuelen erof
Pass compos
echhunnerofgeholl
duhueserofgeholl
hien/si,hatt/ethueterofgeholl
mirhunnerofgeholl
dirhutterofgeholl
sihunnerofgeholl
Plus-que-parfait
echhaterofgeholl
duhaserofgeholl
hien/si,hatt/ethaterofgeholl
mirhatenerofgeholl
dirhaterofgeholl
sihatenerofgeholl
Futur I
echwäert erofhuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofhuelen
dugéifserofhuelen
hien/si,hatt/etgéiferofhuelen
mirgéifenerofhuelen
dirgéifterofhuelen
sigéifenerofhuelen
Conditionnel Pass compos
echhtterofgeholl
duhsserofgeholl
hien/si,hatt/ethtterofgeholl
mirhttenerofgeholl
dirhtterofgeholl
sihttenerofgeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel erof!
Plurielhuelt erof!
erofgeholl
erofhuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles