E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofhuel-en herunternehmen (D)(faire) descendre (F)
Stammformen erofhuel-enhl-t eroferofge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en erof
duhl-s erof
hien/si,hatt/ethl-t erof
mirhuel-en erof
dirhuel-t erof
sihuel-en erof
Pass compos
echhunnerofge-holl
duhueserofge-holl
hien/si,hatt/ethueterofge-holl
mirhunnerofge-holl
dirhutterofge-holl
sihunnerofge-holl
Plus-que-parfait
echhaterofge-holl
duhaserofge-holl
hien/si,hatt/ethaterofge-holl
mirhatenerofge-holl
dirhaterofge-holl
sihatenerofge-holl
Futur I
echwäert erofhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofhuel-en
dugéifserofhuel-en
hien/si,hatt/etgéiferofhuel-en
mirgéifenerofhuel-en
dirgéifterofhuel-en
sigéifenerofhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhtterofge-holl
duhsserofge-holl
hien/si,hatt/ethtterofge-holl
mirhttenerofge-holl
dirhtterofge-holl
sihttenerofge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel erof!
Plurielhuel-t erof!
erofge-holl
erofhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles