E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

festhuel-en festnehmen (D)arrer qn. (F)
Stammformen festhuel-enhl-t festfestge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (fest-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-e fest
duhl-s fest
hien/si,hatt/ethl-t fest
mirhuel-e fest
dirhuel-t fest
sihuel-e fest
Pass compos
echhufestge-holl
duhuesfestge-holl
hien/si,hatt/ethuetfestge-holl
mirhufestge-holl
dirhuttfestge-holl
sihufestge-holl
Plus-que-parfait
echhatfestge-holl
duhasfestge-holl
hien/si,hatt/ethatfestge-holl
mirhatefestge-holl
dirhatfestge-holl
sihatefestge-holl
Futur I
echwäert festhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert festge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffesthuel-en
dugéifsfesthuel-en
hien/si,hatt/etgéiffesthuel-en
mirgéifefesthuel-en
dirgéiftfesthuel-en
sigéifefesthuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttfestge-holl
duhssfestge-holl
hien/si,hatt/ethttfestge-holl
mirhättefestge-holl
dirhttfestge-holl
sihättefestge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel fest!
Plurielhuel-t fest!
festge-holl
festhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles