E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hierhuel-en herholen (D)
Stammformen hierhuel-enhl-t hierhierge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hier-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en hier
duhl-s hier
hien/si,hatt/ethl-t hier
mirhuel-en hier
dirhuel-t hier
sihuel-en hier
Pass compos
echhunnhierge-holl
duhueshierge-holl
hien/si,hatt/ethuethierge-holl
mirhunnhierge-holl
dirhutthierge-holl
sihunnhierge-holl
Plus-que-parfait
echhathierge-holl
duhashierge-holl
hien/si,hatt/ethathierge-holl
mirhatenhierge-holl
dirhathierge-holl
sihatenhierge-holl
Futur I
echwäert hierhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hierge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhierhuel-en
dugéifshierhuel-en
hien/si,hatt/etgéifhierhuel-en
mirgéifenhierhuel-en
dirgéifthierhuel-en
sigéifenhierhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhtthierge-holl
duhsshierge-holl
hien/si,hatt/ethtthierge-holl
mirhttenhierge-holl
dirhtthierge-holl
sihttenhierge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel hier!
Plurielhuel-t hier!
hierge-holl
hierhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles