E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhuelen bernehmen (D)assumer (F)
Stammformen iwwerhueleniwwerhltiwwerholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhuelen
duiwwerhls
hien/si,hatt/etiwwerhlt
miriwwerhuelen
diriwwerhuelt
siiwwerhuelen
Pass compos
echhunniwwerholl
duhuesiwwerholl
hien/si,hatt/ethuetiwwerholl
mirhunniwwerholl
dirhuttiwwerholl
sihunniwwerholl
Plus-que-parfait
echhatiwwerholl
duhasiwwerholl
hien/si,hatt/ethatiwwerholl
mirhateniwwerholl
dirhatiwwerholl
sihateniwwerholl
Futur I
echwäert iwwerhuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhuelen
dugéifsiwwerhuelen
hien/si,hatt/etgéifiwwerhuelen
mirgéifeniwwerhuelen
dirgéiftiwwerhuelen
sigéifeniwwerhuelen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerholl
duhssiwwerholl
hien/si,hatt/ethttiwwerholl
mirhtteniwwerholl
dirhttiwwerholl
sihtteniwwerholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhuel!
Plurieliwwerhuelt!
iwwerholl
iwwerhuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerofhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhuelenmathuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles