E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerhuel-en bernehmen (D)assumer (F)
Stammformen iwwerhuel-eniwwerhl-tiwwerholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerhuel-en
duiwwerhl-s
hien/si,hatt/etiwwerhl-t
miriwwerhuel-en
diriwwerhuel-t
siiwwerhuel-en
Pass compos
echhunniwwerholl
duhuesiwwerholl
hien/si,hatt/ethuetiwwerholl
mirhunniwwerholl
dirhuttiwwerholl
sihunniwwerholl
Plus-que-parfait
echhatiwwerholl
duhasiwwerholl
hien/si,hatt/ethatiwwerholl
mirhateniwwerholl
dirhatiwwerholl
sihateniwwerholl
Futur I
echwäert iwwerhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhuel-en
dugéifsiwwerhuel-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerhuel-en
mirgéifeniwwerhuel-en
dirgéiftiwwerhuel-en
sigéifeniwwerhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerholl
duhssiwwerholl
hien/si,hatt/ethttiwwerholl
mirhtteniwwerholl
dirhttiwwerholl
sihtteniwwerholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhuel!
Plurieliwwerhuel-t!
iwwerholl
iwwerhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles