E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mathuelen mitnehmen (D)prendre avec (F)
Stammformen mathuelenhlt matmatgeholl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuele mat
duhls mat
hien/si,hatt/ethlt mat
mirhuele mat
dirhuelt mat
sihuele mat
Pass compos
echhumatgeholl
duhuesmatgeholl
hien/si,hatt/ethuetmatgeholl
mirhumatgeholl
dirhuttmatgeholl
sihumatgeholl
Plus-que-parfait
echhatmatgeholl
duhasmatgeholl
hien/si,hatt/ethatmatgeholl
mirhatematgeholl
dirhatmatgeholl
sihatematgeholl
Futur I
echwäert mathuelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeholl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmathuelen
dugéifsmathuelen
hien/si,hatt/etgéifmathuelen
mirgéifemathuelen
dirgéiftmathuelen
sigéifemathuelen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgeholl
duhssmatgeholl
hien/si,hatt/ethttmatgeholl
mirhättematgeholl
dirhttmatgeholl
sihättematgeholl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel mat!
Plurielhuelt mat!
matgeholl
mathuelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuelenaushuelenbihuelenbehuelenderniewentbehuelen duerchhuelennnerhuelenentginthueleneranhueleneraushuelenerbihuelenerduerchhuelenermhuelenerhueleneriwwerhuelenerofhuelenerophuelenewechhuelenfesthuelenhierhuelenhueleniwwerhuelennohuelenofhuelenophuelenunhuelenvirhuelenzerckhuelenzouhuelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles