E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

unhuel-en annehmen (D)admettre, prsumer (F)
Stammformen unhuel-enhl-t unuge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en un
duhl-s un
hien/si,hatt/ethl-t un
mirhuel-en un
dirhuel-t un
sihuel-en un
Pass compos
echhunnuge-holl
duhuesuge-holl
hien/si,hatt/ethuetuge-holl
mirhunnuge-holl
dirhuttuge-holl
sihunnuge-holl
Plus-que-parfait
echhatuge-holl
duhasuge-holl
hien/si,hatt/ethatuge-holl
mirhatenuge-holl
dirhatuge-holl
sihatenuge-holl
Futur I
echwäert unhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunhuel-en
dugéifsunhuel-en
hien/si,hatt/etgéifunhuel-en
mirgéifenunhuel-en
dirgéiftunhuel-en
sigéifenunhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-holl
duhssuge-holl
hien/si,hatt/ethttuge-holl
mirhttenuge-holl
dirhttuge-holl
sihttenuge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel un!
Plurielhuel-t un!
uge-holl
unhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles