E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckhuel-en zurücknehmen (D)reprendre (F)
Stammformen zeréckhuel-enhël-t zeréckzeréckge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhuel-en zeréck
duhël-s zeréck
hien/si,hatt/ethël-t zeréck
mirhuel-en zeréck
dirhuel-t zeréck
sihuel-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-holl
duhueszeréckge-holl
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-holl
mirhunnzeréckge-holl
dirhuttzeréckge-holl
sihunnzeréckge-holl
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-holl
duhaszeréckge-holl
hien/si,hatt/ethatzeréckge-holl
mirhatenzeréckge-holl
dirhatzeréckge-holl
sihatenzeréckge-holl
Futur I
echwäert zeréckhuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckhuel-en
dugéifszeréckhuel-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckhuel-en
mirgéifenzeréckhuel-en
dirgéiftzeréckhuel-en
sigéifenzeréckhuel-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-holl
duhässzeréckge-holl
hien/si,hatt/ethättzeréckge-holl
mirhättenzeréckge-holl
dirhättzeréckge-holl
sihättenzeréckge-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel zeréck!
Plurielhuel-t zeréck!
zeréckge-holl
zeréckhuel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbäihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-enënnerhuel-enentgéinthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbäihuel-enerduerchhuel-enerëmhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-enhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles