E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

huel-en nehmen, holen (D)prendre (F)take (E)tomar (P)
Stammformen huel-enhl-tge-holl
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuel-en
duhl-s
hien/si,hatt/ethl-t
mirhuel-en
dirhuel-t
sihuel-en
Pass compos
echhuge-holl
duhuesge-holl
hien/si,hatt/ethuetge-holl
mirhuge-holl
dirhuttge-holl
sihuge-holl
Plus-que-parfait
echhatge-holl
duhasge-holl
hien/si,hatt/ethatge-holl
mirhatege-holl
dirhatge-holl
sihatege-holl
Futur I
echwäert huel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-holl hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhuel-en
dugéifshuel-en
hien/si,hatt/etgéifhuel-en
mirgéifenhuel-en
dirgéifthuel-en
sigéifenhuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-holl
duhssge-holl
hien/si,hatt/ethttge-holl
mirhättege-holl
dirhttge-holl
sihättege-holl
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuel!
Plurielhuel-t!
ge-holl
huel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhuel-enaushuel-enbihuel-enbehuel-enderniewentbehuel-en duerchhuel-ennnerhuel-enentginthuel-eneranhuel-eneraushuel-enerbihuel-enerduerchhuel-enermhuel-enerhuel-eneriwwerhuel-enerofhuel-enerophuel-enewechhuel-enfesthuel-enhierhuel-eniwwerhuel-enmathuel-ennohuel-enofhuel-enophuel-enunhuel-envirhuel-enzerckhuel-enzouhuel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles