E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohunn dahaben (D)
Stammformen dohunnhuet dodogehat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (do-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten haats (2.P.Sg.Prt.), hts (2.P.Sg.Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echhunn do
duhues do
hien/si,hatt/ethuet do
mirhunn do
dirhutt do
sihunn do
Prtrit
echhat do
duhas do
hien/si,hatt/ethat do
mirhaten do
dirhat do
sihaten do
Pass compos
echhunndogehat
duhuesdogehat
hien/si,hatt/ethuetdogehat
mirhunndogehat
dirhuttdogehat
sihunndogehat
Plus-que-parfait
echhatdogehat
duhasdogehat
hien/si,hatt/ethatdogehat
mirhatendogehat
dirhatdogehat
sihatendogehat
Futur I
echwäert dohunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dogehat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echhtt do
duhss do
hien/si,hatt/ethtt do
mirhtten do
dirhtt do
sihtten do
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohunn
dugéifsdohunn
hien/si,hatt/etgéifdohunn
mirgéifendohunn
dirgéiftdohunn
sigéifendohunn
Conditionnel Pass compos
echhttdogehat
duhssdogehat
hien/si,hatt/ethttdogehat
mirhttendogehat
dirhttdogehat
sihttendogehat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief do!
Plurielhieft / hutt do!
dogehat
dohunn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
drophunnmhunneraushunnermhunnhunnophunnunhunnvirhunn
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles