E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mhunn umhaben (D)
Stammformen mhunnhue-t mmge-ha-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten haats (2.P.Sg.Prt.), hts (2.P.Sg.Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echhunn m
duhue-s m
hien/si,hatt/ethue-t m
mirhunn m
dirhut-t m
sihunn m
Prtrit
echhat m
duha-s m
hien/si,hatt/etha-t m
mirhat-en m
dirha-t m
siha-t-en m
Pass compos
echhunnmge-ha-t
duhuesmge-ha-t
hien/si,hatt/ethuetmge-ha-t
mirhunnmge-ha-t
dirhuttmge-ha-t
sihunnmge-ha-t
Plus-que-parfait
echhatmge-ha-t
duhasmge-ha-t
hien/si,hatt/ethatmge-ha-t
mirhatenmge-ha-t
dirhatmge-ha-t
sihatenmge-ha-t
Futur I
echwäert mhunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-ha-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echht-t m
duhs-s m
hien/si,hatt/etht-t m
mirhtt-en m
dirhtt m
sihtt-en m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmhunn
dugéifsmhunn
hien/si,hatt/etgéifmhunn
mirgéifenmhunn
dirgéiftmhunn
sigéifenmhunn
Conditionnel Pass compos
echhttmge-ha-t
duhssmge-ha-t
hien/si,hatt/ethttmge-ha-t
mirhttenmge-ha-t
dirhttmge-ha-t
sihttenmge-ha-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief m!
Plurielhief-t / hutt m!
mge-ha-t
mhunn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohunndrophunneraushunnermhunnhunnophunnunhunnvirhunn
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles