E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermhunn wiederhaben (D)rcuprer (F)
Stammformen ermhunnhuet ermermgehat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten haats (2.P.Sg.Prt.), hts (2.P.Sg.Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echhunn erm
duhues erm
hien/si,hatt/ethuet erm
mirhunn erm
dirhutt erm
sihunn erm
Prtrit
echhat erm
duhas erm
hien/si,hatt/ethat erm
mirhaten erm
dirhat erm
sihaten erm
Pass compos
echhunnermgehat
duhuesermgehat
hien/si,hatt/ethuetermgehat
mirhunnermgehat
dirhuttermgehat
sihunnermgehat
Plus-que-parfait
echhatermgehat
duhasermgehat
hien/si,hatt/ethatermgehat
mirhatenermgehat
dirhatermgehat
sihatenermgehat
Futur I
echwäert ermhunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgehat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echhtt erm
duhss erm
hien/si,hatt/ethtt erm
mirhtten erm
dirhtt erm
sihtten erm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermhunn
dugéifsermhunn
hien/si,hatt/etgéifermhunn
mirgéifenermhunn
dirgéiftermhunn
sigéifenermhunn
Conditionnel Pass compos
echhttermgehat
duhssermgehat
hien/si,hatt/ethttermgehat
mirhttenermgehat
dirhttermgehat
sihttenermgehat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief erm!
Plurielhieft / hutt erm!
ermgehat
ermhunn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohunndrophunnmhunneraushunnhunnophunnunhunnvirhunn
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles