E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmhunn wiederhaben (D)récupérer (F)
Stammformen erėmhunnhue-t erėmerėmge-ha-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten haats (2.P.Sg.Prät.), häts (2.P.Sg.Konj.)
Indikativ Aktiv
Présent
echhunn erėm
duhue-s erėm
hien/si,hatt/ethue-t erėm
mirhunn erėm
dirhut-t erėm
sihunn erėm
Prétérit
echhat erėm
duha-s erėm
hien/si,hatt/etha-t erėm
mirhat-en erėm
dirha-t erėm
siha-t-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-ha-t
duhueserėmge-ha-t
hien/si,hatt/ethueterėmge-ha-t
mirhunnerėmge-ha-t
dirhutterėmge-ha-t
sihunnerėmge-ha-t
Plus-que-parfait
echhaterėmge-ha-t
duhaserėmge-ha-t
hien/si,hatt/ethaterėmge-ha-t
mirhatenerėmge-ha-t
dirhaterėmge-ha-t
sihatenerėmge-ha-t
Futur I
echwäert erėmhunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-ha-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echhät-t erėm
duhäs-s erėm
hien/si,hatt/ethät-t erėm
mirhätt-en erėm
dirhätt erėm
sihätt-en erėm
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmhunn
dugéifserėmhunn
hien/si,hatt/etgéiferėmhunn
mirgéifenerėmhunn
dirgéifterėmhunn
sigéifenerėmhunn
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-ha-t
duhässerėmge-ha-t
hien/si,hatt/ethätterėmge-ha-t
mirhättenerėmge-ha-t
dirhätterėmge-ha-t
sihättenerėmge-ha-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief erėm!
Plurielhief-t / hutt erėm!
erėmge-ha-t
erėmhunn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohunndrophunnėmhunneraushunnhunnophunnunhunnvirhunn
Remarquen (intern)
fr. übersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles