E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hunn haben (D)avoir (F)have (E)ter (P)
Stammformen hunnhue-tge-ha-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten haats (2.P.Sg.Prt.), hts (2.P.Sg.Konj.)
Indikativ Aktiv
Prsent
echhunn
duhue-s
hien/si,hatt/ethue-t
mirhunn
dirhut-t
sihunn
Prtrit
echhat
duha-s
hien/si,hatt/etha-t
mirhat-en
dirha-t
siha-t-en
Pass compos
echhuge-ha-t
duhuesge-ha-t
hien/si,hatt/ethuetge-ha-t
mirhuge-ha-t
dirhuttge-ha-t
sihuge-ha-t
Plus-que-parfait
echhatge-ha-t
duhasge-ha-t
hien/si,hatt/ethatge-ha-t
mirhatege-ha-t
dirhatge-ha-t
sihatege-ha-t
Futur I
echwäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-ha-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echht-t
duhs-s
hien/si,hatt/etht-t
mirhtt-en
dirhtt
sihtt-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhunn
dugéifshunn
hien/si,hatt/etgéifhunn
mirgéifenhunn
dirgéifthunn
sigéifenhunn
Conditionnel Pass compos
echhttge-ha-t
duhssge-ha-t
hien/si,hatt/ethttge-ha-t
mirhättege-ha-t
dirhttge-ha-t
sihättege-ha-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhief!
Plurielhief-t / hutt!
ge-ha-t
hunn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohunndrophunnmhunneraushunnermhunnophunnunhunnvirhunn
Remarquen (intern)
CHECK FORMEN Prt teilw. Ohne t?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles