E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hurelen schreien (D)crier (F)
Stammformen hurelenhureltgehurelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhurelen
duhurels
hien/si,hatt/ethurelt
mirhurelen
dirhurelt
sihurelen
Pass compos
echhugehurelt
duhuesgehurelt
hien/si,hatt/ethuetgehurelt
mirhugehurelt
dirhuttgehurelt
sihugehurelt
Plus-que-parfait
echhatgehurelt
duhasgehurelt
hien/si,hatt/ethatgehurelt
mirhategehurelt
dirhatgehurelt
sihategehurelt
Futur I
echwäert hurelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehurelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhurelen
dugéifshurelen
hien/si,hatt/etgéifhurelen
mirgéifenhurelen
dirgéifthurelen
sigéifenhurelen
Conditionnel Pass compos
echhttgehurelt
duhssgehurelt
hien/si,hatt/ethttgehurelt
mirhättegehurelt
dirhttgehurelt
sihättegehurelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhurel!
Plurielhurelt!
gehurelt
hurelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles