E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hurel-en schreien (D)crier (F)
Stammformen hurel-enhurel-tge-hurel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhurel-en
duhurel-s
hien/si,hatt/ethurel-t
mirhurel-en
dirhurel-t
sihurel-en
Pass compos
echhuge-hurel-t
duhuesge-hurel-t
hien/si,hatt/ethuetge-hurel-t
mirhuge-hurel-t
dirhuttge-hurel-t
sihuge-hurel-t
Plus-que-parfait
echhatge-hurel-t
duhasge-hurel-t
hien/si,hatt/ethatge-hurel-t
mirhatege-hurel-t
dirhatge-hurel-t
sihatege-hurel-t
Futur I
echwäert hurel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hurel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhurel-en
dugéifshurel-en
hien/si,hatt/etgéifhurel-en
mirgéifenhurel-en
dirgéifthurel-en
sigéifenhurel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-hurel-t
duhssge-hurel-t
hien/si,hatt/ethttge-hurel-t
mirhättege-hurel-t
dirhttge-hurel-t
sihättege-hurel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhurel!
Plurielhurel-t!
ge-hurel-t
hurel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles