E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

huschen huschen (D)glisser furtivement (F)
Stammformen huschenhuschtgehuscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuschen
duhuschs
hien/si,hatt/ethuscht
mirhuschen
dirhuscht
sihuschen
Pass compos
echsigehuscht
dubassgehuscht
hien/si,hatt/etassgehuscht
mirsigehuscht
dirsiddgehuscht
sisigehuscht
Plus-que-parfait
echwargehuscht
duwaarsgehuscht
hien/si,hatt/etwargehuscht
mirwaregehuscht
dirwaartgehuscht
siwaregehuscht
Futur I
echwäert huschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehuscht sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhuschen
dugéifshuschen
hien/si,hatt/etgéifhuschen
mirgéifenhuschen
dirgéifthuschen
sigéifenhuschen
Conditionnel Pass compos
echwiergehuscht
duwiersgehuscht
hien/si,hatt/etwiergehuscht
mirwieregehuscht
dirwiertgehuscht
siwieregehuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhusch!
Plurielhuscht!
gehuscht
huschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles