E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

husch-en huschen (D)glisser furtivement (F)
Stammformen husch-enhusch-tge-husch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhusch-en
duhusch-s
hien/si,hatt/ethusch-t
mirhusch-en
dirhusch-t
sihusch-en
Pass compos
echsige-husch-t
dubassge-husch-t
hien/si,hatt/etassge-husch-t
mirsige-husch-t
dirsiddge-husch-t
sisige-husch-t
Plus-que-parfait
echwarge-husch-t
duwaarsge-husch-t
hien/si,hatt/etwarge-husch-t
mirwarege-husch-t
dirwaartge-husch-t
siwarege-husch-t
Futur I
echwäert husch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-husch-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhusch-en
dugéifshusch-en
hien/si,hatt/etgéifhusch-en
mirgéifenhusch-en
dirgéifthusch-en
sigéifenhusch-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-husch-t
duwiersge-husch-t
hien/si,hatt/etwierge-husch-t
mirwierege-husch-t
dirwiertge-husch-t
siwierege-husch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhusch!
Plurielhusch-t!
ge-husch-t
husch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles