E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hutzelen
Stammformen hutzelenhutzeltgehutzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhutzelen
duhutzels
hien/si,hatt/ethutzelt
mirhutzelen
dirhutzelt
sihutzelen
Pass compos
echhugehutzelt
duhuesgehutzelt
hien/si,hatt/ethuetgehutzelt
mirhugehutzelt
dirhuttgehutzelt
sihugehutzelt
Plus-que-parfait
echhatgehutzelt
duhasgehutzelt
hien/si,hatt/ethatgehutzelt
mirhategehutzelt
dirhatgehutzelt
sihategehutzelt
Futur I
echwäert hutzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehutzelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhutzelen
dugéifshutzelen
hien/si,hatt/etgéifhutzelen
mirgéifenhutzelen
dirgéifthutzelen
sigéifenhutzelen
Conditionnel Pass compos
echhttgehutzelt
duhssgehutzelt
hien/si,hatt/ethttgehutzelt
mirhättegehutzelt
dirhttgehutzelt
sihättegehutzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhutzel!
Plurielhutzelt!
gehutzelt
hutzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bedeutung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles