E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

huwwelen hobeln (D)raboter (F)
Stammformen huwwelenhuwweltgehuwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuwwelen
duhuwwels
hien/si,hatt/ethuwwelt
mirhuwwelen
dirhuwwelt
sihuwwelen
Pass compos
echhugehuwwelt
duhuesgehuwwelt
hien/si,hatt/ethuetgehuwwelt
mirhugehuwwelt
dirhuttgehuwwelt
sihugehuwwelt
Plus-que-parfait
echhatgehuwwelt
duhasgehuwwelt
hien/si,hatt/ethatgehuwwelt
mirhategehuwwelt
dirhatgehuwwelt
sihategehuwwelt
Futur I
echwäert huwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehuwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhuwwelen
dugéifshuwwelen
hien/si,hatt/etgéifhuwwelen
mirgéifenhuwwelen
dirgéifthuwwelen
sigéifenhuwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgehuwwelt
duhssgehuwwelt
hien/si,hatt/ethttgehuwwelt
mirhättegehuwwelt
dirhttgehuwwelt
sihättegehuwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuwwel!
Plurielhuwwelt!
gehuwwelt
huwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofhuwwelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles