E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

huwwel-en hobeln (D)raboter (F)
Stammformen huwwel-enhuwwel-tge-huwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhuwwel-en
duhuwwel-s
hien/si,hatt/ethuwwel-t
mirhuwwel-en
dirhuwwel-t
sihuwwel-en
Pass compos
echhuge-huwwel-t
duhuesge-huwwel-t
hien/si,hatt/ethuetge-huwwel-t
mirhuge-huwwel-t
dirhuttge-huwwel-t
sihuge-huwwel-t
Plus-que-parfait
echhatge-huwwel-t
duhasge-huwwel-t
hien/si,hatt/ethatge-huwwel-t
mirhatege-huwwel-t
dirhatge-huwwel-t
sihatege-huwwel-t
Futur I
echwäert huwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-huwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhuwwel-en
dugéifshuwwel-en
hien/si,hatt/etgéifhuwwel-en
mirgéifenhuwwel-en
dirgéifthuwwel-en
sigéifenhuwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-huwwel-t
duhssge-huwwel-t
hien/si,hatt/ethttge-huwwel-t
mirhättege-huwwel-t
dirhttge-huwwel-t
sihättege-huwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhuwwel!
Plurielhuwwel-t!
ge-huwwel-t
huwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofhuwwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles