E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hypothekéieren etw. mit einer Hypothek belasten (D)hypothéquer qc. (F)
Stammformen hypothekéierenhypothekéierthypothekéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhypothekéieren
duhypothekéiers
hien/si,hatt/ethypothekéiert
mirhypothekéieren
dirhypothekéiert
sihypothekéieren
Passé composé
echhunnhypothekéiert
duhueshypothekéiert
hien/si,hatt/ethuethypothekéiert
mirhunnhypothekéiert
dirhutthypothekéiert
sihunnhypothekéiert
Plus-que-parfait
echhathypothekéiert
duhashypothekéiert
hien/si,hatt/ethathypothekéiert
mirhatenhypothekéiert
dirhathypothekéiert
sihatenhypothekéiert
Futur I
echwäert hypothekéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hypothekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhypothekéieren
dugéifshypothekéieren
hien/si,hatt/etgéifhypothekéieren
mirgéifenhypothekéieren
dirgéifthypothekéieren
sigéifenhypothekéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthypothekéiert
duhässhypothekéiert
hien/si,hatt/ethätthypothekéiert
mirhättenhypothekéiert
dirhätthypothekéiert
sihättenhypothekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhypothekéier!
Plurielhypothekéiert!
hypothekéiert
hypothekéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles