E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

idderzen wiederkuen (D)ruminer (F)
Stammformen idderzenidderztgeidderzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echidderzen
duidderz
hien/si,hatt/etidderzt
miridderzen
diridderzt
siidderzen
Pass compos
echhugeidderzt
duhuesgeidderzt
hien/si,hatt/ethuetgeidderzt
mirhugeidderzt
dirhuttgeidderzt
sihugeidderzt
Plus-que-parfait
echhatgeidderzt
duhasgeidderzt
hien/si,hatt/ethatgeidderzt
mirhategeidderzt
dirhatgeidderzt
sihategeidderzt
Futur I
echwäert idderzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geidderzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifidderzen
dugéifsidderzen
hien/si,hatt/etgéifidderzen
mirgéifenidderzen
dirgéiftidderzen
sigéifenidderzen
Conditionnel Pass compos
echhttgeidderzt
duhssgeidderzt
hien/si,hatt/ethttgeidderzt
mirhättegeidderzt
dirhttgeidderzt
sihättegeidderzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieridderz!
Plurielidderzt!
geidderzt
idderzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles