E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

acceptéieren akzeptieren (D)accepter (F)to accept (E)
Stammformen acceptéierenacceptéiertacceptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echacceptéieren
duacceptéiers
hien/si,hatt/etacceptéiert
miracceptéieren
diracceptéiert
siacceptéieren
Passé composé
echhunnacceptéiert
duhuesacceptéiert
hien/si,hatt/ethuetacceptéiert
mirhunnacceptéiert
dirhuttacceptéiert
sihunnacceptéiert
Plus-que-parfait
echhatacceptéiert
duhasacceptéiert
hien/si,hatt/ethatacceptéiert
mirhatenacceptéiert
dirhatacceptéiert
sihatenacceptéiert
Futur I
echwäert acceptéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert acceptéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifacceptéieren
dugéifsacceptéieren
hien/si,hatt/etgéifacceptéieren
mirgéifenacceptéieren
dirgéiftacceptéieren
sigéifenacceptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättacceptéiert
duhässacceptéiert
hien/si,hatt/ethättacceptéiert
mirhättenacceptéiert
dirhättacceptéiert
sihättenacceptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieracceptéier!
Plurielacceptéiert!
acceptéiert
acceptéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles