E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accept-éier-en akzeptieren (D)accepter (F)to accept (E)
Stammformen accept-éier-enaccept-éier-taccept-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccept-éier-en
duaccept-éier-s
hien/si,hatt/etaccept-éier-t
miraccept-éier-en
diraccept-éier-t
siaccept-éier-en
Passé composé
echhunnaccept-éier-t
duhuesaccept-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccept-éier-t
mirhunnaccept-éier-t
dirhuttaccept-éier-t
sihunnaccept-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccept-éier-t
duhasaccept-éier-t
hien/si,hatt/ethataccept-éier-t
mirhatenaccept-éier-t
dirhataccept-éier-t
sihatenaccept-éier-t
Futur I
echwäert accept-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accept-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccept-éier-en
dugéifsaccept-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccept-éier-en
mirgéifenaccept-éier-en
dirgéiftaccept-éier-en
sigéifenaccept-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccept-éier-t
duhässaccept-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccept-éier-t
mirhättenaccept-éier-t
dirhättaccept-éier-t
sihättenaccept-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccept-éier!
Plurielaccept-éier-t!
accept-éier-t
accept-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles