E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

identifiz-éier-en identifizieren (D)indentifier (F)
Stammformen identifiz-éier-enidentifiz-éier-tidentifiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echidentifiz-éier-en
duidentifiz-éier-s
hien/si,hatt/etidentifiz-éier-t
miridentifiz-éier-en
diridentifiz-éier-t
siidentifiz-éier-en
Passé composé
echhunnidentifiz-éier-t
duhuesidentifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetidentifiz-éier-t
mirhunnidentifiz-éier-t
dirhuttidentifiz-éier-t
sihunnidentifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatidentifiz-éier-t
duhasidentifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatidentifiz-éier-t
mirhatenidentifiz-éier-t
dirhatidentifiz-éier-t
sihatenidentifiz-éier-t
Futur I
echwäert identifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert identifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifidentifiz-éier-en
dugéifsidentifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifidentifiz-éier-en
mirgéifenidentifiz-éier-en
dirgéiftidentifiz-éier-en
sigéifenidentifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättidentifiz-éier-t
duhässidentifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättidentifiz-éier-t
mirhättenidentifiz-éier-t
dirhättidentifiz-éier-t
sihättenidentifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieridentifiz-éier!
Plurielidentifiz-éier-t!
identifiz-éier-t
identifiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles