E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doutiergeren totrgern (D)
Stammformen doutiergereniergert doutdoutgiergert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dout-) • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiergeren dout
duiergers dout
hien/si,hatt/etiergert dout
miriergeren dout
diriergert dout
siiergeren dout
Pass compos
echhunndoutgiergert
duhuesdoutgiergert
hien/si,hatt/ethuetdoutgiergert
mirhunndoutgiergert
dirhuttdoutgiergert
sihunndoutgiergert
Plus-que-parfait
echhatdoutgiergert
duhasdoutgiergert
hien/si,hatt/ethatdoutgiergert
mirhatendoutgiergert
dirhatdoutgiergert
sihatendoutgiergert
Futur I
echwäert doutiergeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doutgiergert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoutiergeren
dugéifsdoutiergeren
hien/si,hatt/etgéifdoutiergeren
mirgéifendoutiergeren
dirgéiftdoutiergeren
sigéifendoutiergeren
Conditionnel Pass compos
echhttdoutgiergert
duhssdoutgiergert
hien/si,hatt/ethttdoutgiergert
mirhttendoutgiergert
dirhttdoutgiergert
sihttendoutgiergert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierierger dout!
Plurieliergert dout!
doutgiergert
doutiergeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iergeren
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles