E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iergeren rgern (D)agacer (F)
Stammformen iergereniergertgiergert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiergeren
duiergers
hien/si,hatt/etiergert
miriergeren
diriergert
siiergeren
Pass compos
echhugiergert
duhuesgiergert
hien/si,hatt/ethuetgiergert
mirhugiergert
dirhuttgiergert
sihugiergert
Plus-que-parfait
echhatgiergert
duhasgiergert
hien/si,hatt/ethatgiergert
mirhategiergert
dirhatgiergert
sihategiergert
Futur I
echwäert iergeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert giergert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiergeren
dugéifsiergeren
hien/si,hatt/etgéifiergeren
mirgéifeniergeren
dirgéiftiergeren
sigéifeniergeren
Conditionnel Pass compos
echhttgiergert
duhssgiergert
hien/si,hatt/ethttgiergert
mirhättegiergert
dirhttgiergert
sihättegiergert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierierger!
Plurieliergert!
giergert
iergeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
doutiergeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles