E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ierger-en rgern (D)agacer (F)
Stammformen ierger-enierger-tg-ierger-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echierger-en
duierger-s
hien/si,hatt/etierger-t
mirierger-en
dirierger-t
siierger-en
Pass compos
echhug-ierger-t
duhuesg-ierger-t
hien/si,hatt/ethuetg-ierger-t
mirhug-ierger-t
dirhuttg-ierger-t
sihug-ierger-t
Plus-que-parfait
echhatg-ierger-t
duhasg-ierger-t
hien/si,hatt/ethatg-ierger-t
mirhateg-ierger-t
dirhatg-ierger-t
sihateg-ierger-t
Futur I
echwäert ierger-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert g-ierger-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifierger-en
dugéifsierger-en
hien/si,hatt/etgéifierger-en
mirgéifenierger-en
dirgéiftierger-en
sigéifenierger-en
Conditionnel Pass compos
echhttg-ierger-t
duhssg-ierger-t
hien/si,hatt/ethttg-ierger-t
mirhätteg-ierger-t
dirhttg-ierger-t
sihätteg-ierger-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierierger!
Plurielierger-t!
g-ierger-t
ierger-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
doutierger-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles