E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entierwen enterben (D)dshriter (F)
Stammformen entierwenentierftentierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentierwen
duentierfs
hien/si,hatt/etentierft
mirentierwen
direntierft
sientierwen
Pass compos
echhunnentierft
duhuesentierft
hien/si,hatt/ethuetentierft
mirhunnentierft
dirhuttentierft
sihunnentierft
Plus-que-parfait
echhatentierft
duhasentierft
hien/si,hatt/ethatentierft
mirhatenentierft
dirhatentierft
sihatenentierft
Futur I
echwäert entierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentierwen
dugéifsentierwen
hien/si,hatt/etgéifentierwen
mirgéifenentierwen
dirgéiftentierwen
sigéifenentierwen
Conditionnel Pass compos
echhttentierft
duhssentierft
hien/si,hatt/ethttentierft
mirhttenentierft
dirhttentierft
sihttenentierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentierf!
Plurielentierft!
entierft
entierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ierwenverierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles