E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verierwen vererben (D)lguer, transmettre (F)
Stammformen verierwenverierftverierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverierwen
duverierfs
hien/si,hatt/etverierft
mirverierwen
dirverierft
siverierwen
Pass compos
echhuverierft
duhuesverierft
hien/si,hatt/ethuetverierft
mirhuverierft
dirhuttverierft
sihuverierft
Plus-que-parfait
echhatverierft
duhasverierft
hien/si,hatt/ethatverierft
mirhateverierft
dirhatverierft
sihateverierft
Futur I
echwäert verierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverierwen
dugéifsverierwen
hien/si,hatt/etgéifverierwen
mirgéifeverierwen
dirgéiftverierwen
sigéifeverierwen
Conditionnel Pass compos
echhttverierft
duhssverierft
hien/si,hatt/ethttverierft
mirhätteverierft
dirhttverierft
sihätteverierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverierf!
Plurielverierft!
verierft
verierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entierwenierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles