E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verierw-en vererben (D)lguer, transmettre (F)
Stammformen verierw-enverierf-tverierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverierw-en
duverierf-s
hien/si,hatt/etverierf-t
mirverierw-en
dirverierf-t
siverierw-en
Pass compos
echhuverierf-t
duhuesverierf-t
hien/si,hatt/ethuetverierf-t
mirhuverierf-t
dirhuttverierf-t
sihuverierf-t
Plus-que-parfait
echhatverierf-t
duhasverierf-t
hien/si,hatt/ethatverierf-t
mirhateverierf-t
dirhatverierf-t
sihateverierf-t
Futur I
echwäert verierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverierw-en
dugéifsverierw-en
hien/si,hatt/etgéifverierw-en
mirgéifeverierw-en
dirgéiftverierw-en
sigéifeverierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttverierf-t
duhssverierf-t
hien/si,hatt/ethttverierf-t
mirhätteverierf-t
dirhttverierf-t
sihätteverierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverierf!
Plurielverierf-t!
verierf-t
verierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entierw-enierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles