E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ierwen erben (D)succder (F)
Stammformen ierwenierftgierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echierwen
duierfs
hien/si,hatt/etierft
mirierwen
dirierft
siierwen
Pass compos
echhugierft
duhuesgierft
hien/si,hatt/ethuetgierft
mirhugierft
dirhuttgierft
sihugierft
Plus-que-parfait
echhatgierft
duhasgierft
hien/si,hatt/ethatgierft
mirhategierft
dirhatgierft
sihategierft
Futur I
echwäert ierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifierwen
dugéifsierwen
hien/si,hatt/etgéifierwen
mirgéifenierwen
dirgéiftierwen
sigéifenierwen
Conditionnel Pass compos
echhttgierft
duhssgierft
hien/si,hatt/ethttgierft
mirhättegierft
dirhttgierft
sihättegierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierierf!
Plurielierft!
gierft
ierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entierwenverierwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles