E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ierw-en erben (D)succder (F)
Stammformen ierw-enierf-tg-ierf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Trema in g- (Partizip) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echierw-en
duierf-s
hien/si,hatt/etierf-t
mirierw-en
dirierf-t
siierw-en
Pass compos
echhug-ierf-t
duhuesg-ierf-t
hien/si,hatt/ethuetg-ierf-t
mirhug-ierf-t
dirhuttg-ierf-t
sihug-ierf-t
Plus-que-parfait
echhatg-ierf-t
duhasg-ierf-t
hien/si,hatt/ethatg-ierf-t
mirhateg-ierf-t
dirhatg-ierf-t
sihateg-ierf-t
Futur I
echwäert ierw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert g-ierf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifierw-en
dugéifsierw-en
hien/si,hatt/etgéifierw-en
mirgéifenierw-en
dirgéiftierw-en
sigéifenierw-en
Conditionnel Pass compos
echhttg-ierf-t
duhssg-ierf-t
hien/si,hatt/ethttg-ierf-t
mirhätteg-ierf-t
dirhttg-ierf-t
sihätteg-ierf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierierf!
Plurielierf-t!
g-ierf-t
ierw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entierw-enverierw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles