E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechiess-en wegessen (D)
Stammformen ewechiess-enss-t ewechewechgiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiess-en ewech
dus-s ewech
hien/si,hatt/etss-t ewech
miriess-en ewech
diriess-t ewech
siiess-en ewech
Pass compos
echhunnewechgiess
duhuesewechgiess
hien/si,hatt/ethuetewechgiess
mirhunnewechgiess
dirhuttewechgiess
sihunnewechgiess
Plus-que-parfait
echhatewechgiess
duhasewechgiess
hien/si,hatt/ethatewechgiess
mirhatenewechgiess
dirhatewechgiess
sihatenewechgiess
Futur I
echwäert ewechiess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iss ewech
du*iss ewech
hien/si,hatt/et*iss ewech
mir*iss-en ewech
dir*iss-t ewech
si*iss-en ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechiess-en
dugéifsewechiess-en
hien/si,hatt/etgéifewechiess-en
mirgéifenewechiess-en
dirgéiftewechiess-en
sigéifenewechiess-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechgiess
duhssewechgiess
hien/si,hatt/ethttewechgiess
mirhttenewechgiess
dirhttewechgiess
sihttenewechgiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriess ewech!
Plurieliess-t ewech!
ewechgiess
ewechiess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iess-enmatiess-enopiess-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles