E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matiessen mitessen (D)manger avec/ensemble (F)
Stammformen matiessensst matmatgiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiesse mat
duss mat
hien/si,hatt/etsst mat
miriesse mat
diriesst mat
siiesse mat
Pass compos
echhumatgiess
duhuesmatgiess
hien/si,hatt/ethuetmatgiess
mirhumatgiess
dirhuttmatgiess
sihumatgiess
Plus-que-parfait
echhatmatgiess
duhasmatgiess
hien/si,hatt/ethatmatgiess
mirhatematgiess
dirhatmatgiess
sihatematgiess
Futur I
echwäert matiessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iss mat
du*iss mat
hien/si,hatt/et*iss mat
mir*isse mat
dir*isst mat
si*isse mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatiessen
dugéifsmatiessen
hien/si,hatt/etgéifmatiessen
mirgéifematiessen
dirgéiftmatiessen
sigéifematiessen
Conditionnel Pass compos
echhttmatgiess
duhssmatgiess
hien/si,hatt/ethttmatgiess
mirhättematgiess
dirhttmatgiess
sihättematgiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriess mat!
Plurieliesst mat!
matgiess
matiessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechiesseniessenopiessen
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles