E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iess-en essen (D)manger (F)eat (E)jantar (P)
Stammformen iess-enss-tgiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiess-en
dus-s
hien/si,hatt/etss-t
miriess-en
diriess-t
siiess-en
Pass compos
echhugiess
duhuesgiess
hien/si,hatt/ethuetgiess
mirhugiess
dirhuttgiess
sihugiess
Plus-que-parfait
echhatgiess
duhasgiess
hien/si,hatt/ethatgiess
mirhategiess
dirhatgiess
sihategiess
Futur I
echwäert iess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert giess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iss
du*iss
hien/si,hatt/et*iss
mir*iss-en
dir*iss-t
si*iss-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiess-en
dugéifsiess-en
hien/si,hatt/etgéifiess-en
mirgéifeniess-en
dirgéiftiess-en
sigéifeniess-en
Conditionnel Pass compos
echhttgiess
duhssgiess
hien/si,hatt/ethttgiess
mirhättegiess
dirhttgiess
sihättegiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriess!
Plurieliess-t!
giess
iess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechiess-enmatiess-enopiess-en
Remarquen (intern)
Konjunktiv selten
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles