E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

illustr-éier-en illustrieren (D)illustrer (F)
Stammformen illustr-éier-enillustr-éier-tillustr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echillustr-éier-en
duillustr-éier-s
hien/si,hatt/etillustr-éier-t
mirillustr-éier-en
dirillustr-éier-t
siillustr-éier-en
Passé composé
echhunnillustr-éier-t
duhuesillustr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetillustr-éier-t
mirhunnillustr-éier-t
dirhuttillustr-éier-t
sihunnillustr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatillustr-éier-t
duhasillustr-éier-t
hien/si,hatt/ethatillustr-éier-t
mirhatenillustr-éier-t
dirhatillustr-éier-t
sihatenillustr-éier-t
Futur I
echwäert illustr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert illustr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifillustr-éier-en
dugéifsillustr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifillustr-éier-en
mirgéifenillustr-éier-en
dirgéiftillustr-éier-en
sigéifenillustr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättillustr-éier-t
duhässillustr-éier-t
hien/si,hatt/ethättillustr-éier-t
mirhättenillustr-éier-t
dirhättillustr-éier-t
sihättenillustr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierillustr-éier!
Plurielillustr-éier-t!
illustr-éier-t
illustr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles