E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

imitéieren imitieren (D)imiter (F)
Stammformen imitéierenimitéiertimitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimitéieren
duimitéiers
hien/si,hatt/etimitéiert
mirimitéieren
dirimitéiert
siimitéieren
Passé composé
echhunnimitéiert
duhuesimitéiert
hien/si,hatt/ethuetimitéiert
mirhunnimitéiert
dirhuttimitéiert
sihunnimitéiert
Plus-que-parfait
echhatimitéiert
duhasimitéiert
hien/si,hatt/ethatimitéiert
mirhatenimitéiert
dirhatimitéiert
sihatenimitéiert
Futur I
echwäert imitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimitéieren
dugéifsimitéieren
hien/si,hatt/etgéifimitéieren
mirgéifenimitéieren
dirgéiftimitéieren
sigéifenimitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättimitéiert
duhässimitéiert
hien/si,hatt/ethättimitéiert
mirhättenimitéiert
dirhättimitéiert
sihättenimitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimitéier!
Plurielimitéiert!
imitéiert
imitéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles