E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

imit-éier-en imitieren (D)imiter (F)
Stammformen imit-éier-enimit-éier-timit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimit-éier-en
duimit-éier-s
hien/si,hatt/etimit-éier-t
mirimit-éier-en
dirimit-éier-t
siimit-éier-en
Passé composé
echhunnimit-éier-t
duhuesimit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetimit-éier-t
mirhunnimit-éier-t
dirhuttimit-éier-t
sihunnimit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatimit-éier-t
duhasimit-éier-t
hien/si,hatt/ethatimit-éier-t
mirhatenimit-éier-t
dirhatimit-éier-t
sihatenimit-éier-t
Futur I
echwäert imit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimit-éier-en
dugéifsimit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifimit-éier-en
mirgéifenimit-éier-en
dirgéiftimit-éier-en
sigéifenimit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättimit-éier-t
duhässimit-éier-t
hien/si,hatt/ethättimit-éier-t
mirhättenimit-éier-t
dirhättimit-éier-t
sihättenimit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimit-éier!
Plurielimit-éier-t!
imit-éier-t
imit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles