E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

immatrikuléieren immatrikulieren (D)immatriculer (F)
Stammformen immatrikuléierenimmatrikuléiertimmatrikuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echimmatrikuléieren
duimmatrikuléiers
hien/si,hatt/etimmatrikuléiert
mirimmatrikuléieren
dirimmatrikuléiert
siimmatrikuléieren
Passé composé
echhunnimmatrikuléiert
duhuesimmatrikuléiert
hien/si,hatt/ethuetimmatrikuléiert
mirhunnimmatrikuléiert
dirhuttimmatrikuléiert
sihunnimmatrikuléiert
Plus-que-parfait
echhatimmatrikuléiert
duhasimmatrikuléiert
hien/si,hatt/ethatimmatrikuléiert
mirhatenimmatrikuléiert
dirhatimmatrikuléiert
sihatenimmatrikuléiert
Futur I
echwäert immatrikuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immatrikuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifimmatrikuléieren
dugéifsimmatrikuléieren
hien/si,hatt/etgéifimmatrikuléieren
mirgéifenimmatrikuléieren
dirgéiftimmatrikuléieren
sigéifenimmatrikuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättimmatrikuléiert
duhässimmatrikuléiert
hien/si,hatt/ethättimmatrikuléiert
mirhättenimmatrikuléiert
dirhättimmatrikuléiert
sihättenimmatrikuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierimmatrikuléier!
Plurielimmatrikuléiert!
immatrikuléiert
immatrikuléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles